Dlaczego rękodzieło jest drogie? Dowiedz się, za co płacisz, gdy kupujesz biżuterię robioną ręcznie.
Wybierasz się na urodziny do koleżanki. Prezent? Jakiś oryginalny, kobiecy drobiazg. Wpisujesz więc w Google frazę „biżuteria rękodzieło”. Zaczynasz przeglądać oferty sklepów z biżuterią robioną ręcznie. Po chwili masz na oku z dwie pary kolczyków, bransoletkę i naszyjnik, które jak ulał pasowałyby do jubilatki.
Tylko… dlaczego to wszystko takie drogie? Z czego wynika cena biżuterii robionej ręcznie? Czy na cenę składają się tylko koszty materiałów i robocizna? Dowiedz się, za co płacisz, gdy kupujesz rękodzieło.
1. Materiały, z jakich wykonana jest biżuteria.
Cena biżuterii artystycznej zależy oczywiście od tego, z czego została wykonana. Są materiały, które szczególnie pięknie prezentują się w biżuterii wykonanej ręcznie, np. różnego rodzaju kryształy. Zwróć też uwagę na rodzaj metalowych elementów. Muszą być solidne, a jednocześnie bezpieczne w noszeniu. Na jakie materiały zwrócić uwagę?
Kryształy Swarovskiego
Jeśli twoje oko padło na biżuterię wykonaną z kryształów Swarovskiego musisz liczyć się z większym wydatkiem. Ale warto. Z jednej strony kryształy Swarovskiego kojarzą się z wytworną elegancją. Z drugiej można je zestawić z wieloma naturalnymi materiałami, które dodają im lekkości, jak np. z drobnymi japońskimi koralikami.
Biżuteria bez niklu
Stal, która służy do wykonania biżuterii, to nie tylko kwestia wyglądu, lecz także zdrowia. Metalowe elementy muszą być wytrzymałe i nie uczulać. Zainwestuj więc w biżuterię bez niklu, zrobioną ze stali chirurgicznej.
Stal szlachetna zawiera tylko śladowe ilości niklu, które nie uwalniają się w kontakcie ze skórą. Dlatego nie powodują uczuleń i nawet bardzo wrażliwa skóra może je nosić bez problemów.
Jeśli szukasz więc kolczyków, które nie uczulają, wybierz właśnie kolczyki bez niklu zrobione ze stali szlachetnej, chirurgicznej. Z takiej stali powinien być wykonany bigiel czy sztyft lub ewentualnie klips. To te elementy mają bezpośredni styk ze skórą.
Pamiętaj też, że możesz zapytać producenta, czy wykona biżuterię z określonego rodzaju materiałów. Taka personalizacja to dodatkowa inwestycja, jednak czego się nie robi, aby biżuteria pasowała jak ulał do właściciela? Oczywiście pamiętaj, że zamówienia personalizowane nie podlegają zwrotowi.
2. Realizacja zamówienia
Na cenę biżuterii składa się także jakość realizacji zamówienia: opakowanie, przygotowanie biżuterii do wysyłki, koszt transportu oraz bezpieczeństwo transakcji.
Biżuteria to delikatny produkt, dlatego podczas transportu trzeba dobrze zabezpieczyć przesyłkę. Staranny sprzedawca woli zainwestować w solidne opakowanie niż ryzykować, że biżuteria dotrze do zamawiającego uszkodzona.
Gdy kupujesz online biżuterię robioną ręcznie, sprawdź koniecznie warunki dostawy. Wszystkie szczegóły realizacji zamówienia – koszt dostawy, forma, warunki reklamacji – powinny być opisane w regulaminie sklepu. Jeśli strona nie ma takiego dokumentu, powinno to wzbudzić Twoje wątpliwości.
Nie bez znaczenia jest także ochrona danych osobowych podczas zakupów online. W dobrym sklepie z ręczną biżuterią na pewno znajdziesz opracowaną politykę prywatności i plików cookies, na której sprawdzisz, czy sprzedawca przechowuje i przetwarza Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami.
3. Renoma sprzedawcy
Cena ręcznie robionej biżuterii wynika także z doświadczenia osoby, która ją tworzy. Im większy dorobek twórcy, tym cena jego produktów jest zazwyczaj wyższa. W zamian otrzymujesz gwarancję, że biżuteria jest umiejętnie wykonana i nie rozpadnie się po dwóch miesiącach.
Jak sprawdzić jakość wykonawcy? Przeczytaj informację o nim, która znajduje się na jego stronie internetowej. Zobacz, czy ma referencje od zadowolonych klientów. Zajrzyj na jego social media i poczytaj opinie na Facebooku. Znajdziesz jakąś negatywną? Ważne, na jakiej podstawie ktoś ją otrzymał i jak zareagował na skargę klienta.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania w związku z biżuterią, napisz do twórcy. Jeśli szybko zareaguje i udzieli wyczerpujących odpowiedzi, to także znak, że możesz zaufać jego wyrobom.
4. Usługi dodatkowe
Czy w cenę biżuterii wliczone są poprawki? Czy jeśli biżuteria zostanie lekko uszkodzona, to możesz liczyć na naprawę?
Niektórzy sprzedawcy dorzucają usługi dodatkowe, jak gwarancja, że biżuteria robiona ręcznie będzie służyła właścicielowi na pewno przez długi czas.
Możesz oczywiście próbować przerobić lub naprawić biżuterię we własnym zakresie, ale to ryzykowne. Twórca biżuterii artystycznej wie, jakich materiałów i narzędzi użyć oraz z jaką siłą nimi operować, aby przeróbka czy naprawa nie uszkodziły biżuterii. Jeśli chcesz więc bezpiecznie kupić rękodzieło, warto poszukać ofert droższych, ale z dodatkowymi opcjami – gwarancją czy naprawą, jeżeli biżuteria zostanie uszkodzona np. w czasie wesela. Musisz jednak pamiętać, że poprawki czy naprawa to dodatkowa usługa, za którą musisz zapłacić oddzielnie.
5. Koszty prowadzenia działalności
Tworzenie biżuterii ręcznie robionej wiąże się zazwyczaj z prowadzeniem własnej działalności. A to generuje koszty – ZUS, księgowość, podatki i inne opłaty.
A przecież twórca biżuterii musi jeszcze z czegoś żyć – kupić sobie chleb, mieć na waciki… ?
Do każdej wyprodukowanej pary kolczyków czy bransoletki trzeba również doliczyć marżę, która pozwala rozwijać się twórcy i jego firmie, a także wygenerować oszczędności, które pozwolą mu przetrwać w czasach kryzysu.
Dlaczego rękodzieło jest drogie? – podsumowanie
Czy rękodzieło naprawdę jest drogie? Gdy przeglądasz w sieci oferty, może Ci się tak wydawać. Jednak zwróć uwagę na to, co składa się na cenę biżuterii robionej ręcznie:
- efektowne, wysokiej jakości i bezpieczne dla zdrowia materiały,
- staranne przygotowanie produktu do wysyłki,
- utrzymanie strony zapewniającej bezpieczne transakcje online,
- doświadczenie twórcy,
- dodatkowe usługi gwarancyjne,
- koszty działalności,
- no i oczywiście pensja.
Pamiętaj, że jeśli widzisz rękodzieło po cenie znacznie niższej niż rynkowa, ta cena musi z czegoś wynikać. Albo materiały są gorszej jakości, albo sprzedający oszczędza na wysyłce, albo jest początkującym twórcą i dopiero zbiera doświadczenie, albo… przymiera głodem ?
Oczywiście niska cena może być także wynikiem promocji czy wyprzedaży. Jeśli jednak nie widzisz takiego uzasadnienia, spytaj otwarcie autora, z czego wynika zaniżona wycena rękodzieła. Wtedy w pełni świadomie, możesz wybrać jego ofertę lub zdecydować się na droższą, ale lepszą jakościowo opcję u innego twórcy.
Jeśli masz pytania w związku z ceną rękodzieła, ? zostaw komentarz ?. Chętnie z Tobą porozmawiam o biżuterii robionej ręcznie.
Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się narzekać na cenę rękodzieła – skoro sama nie umiem czegoś wykonać to jestem w stanie zapłacić za coś, co ktoś inny może dla mnie zrobić.